Pokaż mi swoją czaszkę a powiem Ci kim jesteś

Co zrobić, kiedy leży przed nami szkielet człowieka, a nam w zadaniu przypadło określić kim jest ten człowiek? Zacząć od określenia najważniejszych informacji – płci i wieku. Jak to zrobić? Posłuchać kości. Dziś dowiecie się co nieco o czaszce i o tym, jak na jej podstawie określić płeć.

giphy.gif

Zanim jednak przejdziemy do sedna problemu, czyli tego jak określić płeć, musicie uświadomić sobie coś bardzo ważnego – to nie wygląda jak w serialach. Nie da się ze 100-procentową pewnością ustalić płci na podstawie jednego czy dwóch kawałków kości. Nie da się i tyle. No, chyba, że jedyne dwa kawałki jakie posiadacie to miednica i czaszka, bo one mówią najwięcej na temat płci człowieka. Skoro tę kwestię mamy już wyjaśnioną, przejdźmy do kolejnego problemu, czyli na co zwrócić uwagę?

giphy (1)

Czaszka, nie licząc kosteczek słuchowych, składa się z 23 kości. Znajdują się na niej elementy morfologiczne, które pozwalają nam określić płeć.

Pewnie każdy z Was zdaje sobie sprawę z tego, że czaszki mężczyzn będą prawdopodobnie większe od czaszek kobiet. To prawda. Zwykle będą też cięższe i silniej urzeźbione. Tylko czym jest ta silniejsza rzeźba? Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że mężczyzna, z racji swojej budowy ciała ma większe mięśnie. A mięśnie jak wiecie, przyczepiają się do kości i te miejsca na kościach, zwane przyczepami, mają (w dużym skrócie) kształt dołków i wzniesień. W związku z tym, że mężczyzna ma większe mięśnie, a w konsekwencji większe i mocniejsze przyczepy mięśniowe, urzeźbienie jego szkieletu będzie wyraźniejsze. Nie jest tak oczywiście w każdym przypadku, bo widziałam zarówno kości bardzo ‘męsko’ zbudowanych kobiet jak i bardzo delikatne kości drobnych mężczyzn.

Jednak mimo że urzeźbienie, wielkość i masa czaszki nie są aż tak istotne w przypadku oceny płci, mogą pomóc nam wstępnie zaklasyfikować czaszkę.

NA JAKIE ELEMENTY MORFOLOGICZNE NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

giphy (2)

KOŚĆ CZOŁOWA

Przede wszystkim kość czołowa u kobiet jest bardziej pionowa niż u mężczyzn. Kości czołowe mężczyzn są bardziej pochylone. Na kości czołowej możemy także znaleźć kilka elementów morfologicznych, dzięki którym możliwe jest określenie płci.

Jest to między innymi gładyszka, czyli glabella – struktura umieszczona między oczami. Jest ona silniej wykształcona (bardziej wypukła) u mężczyzn. Mężczyźni mają także silniej zaznaczone, czyli bardziej wypukłe łuki nadbrwiowe. A kobiety? Kobiety mają mocno widoczne guzy czołowe. Znajdują się one po obu stronach czoła, nad oczodołami.

POTYLICA

Czasami patrząc na panów (zwłaszcza mocno umięśnionych), którzy mają głowę ogoloną ‘na zero’ można zauważyć na potylicy taki mały (albo większy) guzek. To nic innego jak przyczep mięśniowy dla mięśnia czworobocznego (mięśnia karku, tzw. kapturek). Nazywamy go guzowatością potyliczną i jak możecie się już domyślić – jest to cecha bardziej widoczna u mężczyzn.

KOŚCI SKRONIOWE

Na kości skroniowej tuż za otworem słuchowym możemy zobaczyć wyrostek sutkowaty. On też jest elementem, który może podpowiedzieć, jakiej płci jest osobnik leżący przed nami. Większe wyrostki sutkowate mają mężczyźni, bo są one miejscami, do których przyczepiają się mięśnie (m.in. mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy)

OCZODOŁY

Kształt i sposób wykształcenia górnej granicy oczodołu mówi nam o płci badanej osoby. Kobiety mają oczodoły bardziej kwadratowe, czyli wyższe i węższe, a mężczyźni bardziej prostokątne, czyli niższe i szersze. Górny brzeg oczodołu na czaszce kobiety kiedy przejedziemy po nim palcem jest ostry, a na czaszce mężczyzny będzie on bardziej obły i zaokrąglony.

ŻUCHWA

Żuchwa mężczyzny będzie większa, szersza i masywniejsza niż żuchwa kobiety. Na żuchwie występuje także element morfologiczny, tzw. guzowatość bródkowa, czyli miejsce łączenia się dwóch części trzonu żuchwy. Jest widoczne mniej więcej pod siekaczami.

Co ciekawe tylko człowiek ma ten element żuchwy – żadne inne zwierzę (nawet inne naczelne) jej nie posiadają. Kolejna ciekawostka to fakt, że najmniej jest ona rozwinięta u Aborygenów.

Wracając jednak do guzowatości bródkowej – jest bardziej widoczna u mężczyzn niż u kobiet.

czaszeczki

To tylko kilka najważniejszych cech umożliwiających rozpoznanie płci na podstawie czaszki. Cech umożliwiających jej rozpoznanie jest jednak więcej. Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszam do kolejnych artykułów!

Grafika pochodzi ze stron: giphy.comkryminalistyka.fr.pl oraz joemonster.org

2 odpowiedzi na „Pokaż mi swoją czaszkę a powiem Ci kim jesteś”

  1. […] ten temat, to więcej informacji znajdziesz w artykule dotyczącym określania płci na podstawie czaszki i miednicy oraz na temat określania wieku na podstawie […]

    Polubienie

  2. […] artykułach (jeśli nie czytaliście tutaj znajdziecie artykuły o określaniu płci na podstawie czaszki i miednicy – biegnijcie nadrobić!). Dziś jednak zajmiemy się określaniem płci na […]

    Polubienie

Dodaj komentarz