ANATOMIA Z ANTROPOGEEKIEM #21 – KOŃCZYNA GÓRNA

 

Witajcie w ostatnim artykule z serii anatomicznych powtórek. Zbiegło się to idealnie z końcem roku szkolnego, akademickiego i końcem sesji egzaminacyjnej! Ale przechodząc do rzeczy, dziś zajmiemy się powtórką mięśni kończyny górnej, z której poza funkcją i budową mięśni budujących nasze kończyny górne, dowiecie się, co to jest stożek rotatorów, który mięsień jest powodem kłótni anatomów, czy ręka to na pewno ta część ciała, o której myślicie, a także czy zginacze są silniejsze od prostowników. I co to właściwie onzacza. Ciekawi? Zapraszam do czytania!

 

trening i czwiczenia na barki
Źródło: Aktywna Dietetyka

 

 

Mięśnie kończyny górnej możemy podzielić na mięśnie obręczy kończyny górnej i na mięśnie wolnej kończyny górnej. Czy to koniec? Niestety nie, bo mięśnie obręczy kończyny górnej można podzielić na mięśnie przebiegające bocznie i do tyłu od stawu ramiennego. A mięśnie wolnej kończyny górnej? Te natomiast można podzielić na mięśnie ramienia, przedramienia i ręki. Mięśnie przebiegające bocznie od stawu ramiennego to mięsień naramienny i nadgrzebieniowy. Natomiast mięśnie przebiegające tylnie od stawu ramiennego to mięsień podgrzebieniowy, mięsień obły większy, mięsień obły mniejszy i mięsień podobojczykowy. Powtórkę zacznijmy więc od mięśni obręczy kończyny górnej, które przebiegają bocznie w stosunku do stawu.

Na początek więc mięsień naramienny. Jest to mięsień wieloaktonowy i składa się z 3 części – obojczykowej, barkowej i grzebieniowej. Co robi? Zgina ramię, odwodzi je do poziomu i przywodzi do przodu, dzięki niemu możemy także dokonać obrotu ramienia do wewnątrz. Do tego przywodzi ramię do tyłu i dokonuje obrotu na zewnątrz. Jest też przydatny w czasie noszenia ciężkich rzeczy – nie ważne czy są to siaty z zakupami czy ciężary na siłowni.

 

pobrane
Źródło: Facebook

 

Kolejnym mięśniem kończyny górnej to mięsień nadgrzebieniowy, który jest dość ciekawy, bo raz pracuje jako mięsień izometryczny a raz jako izotoniczny. A co robi? Odwodzi ramię, napina torebkę stawu ramiennego, a także pozwala na niewielką rotację ramienia na zewnątrz.

 

miesien nadgrzebieniowy
Źródło: Biologia w liceum

 

Teraz czas na mięśnie tylne, kóre są bardzo przyjemne do zapamiętania, bo mają niewiele funkcji, natomiast nie oznacza to, że są mało istotne. Na początek mięsień podgrzebieniowy – jego główną funkcją jest obrót ramienia na zewnątrz i przywodzenie ramienia do tułowia. Częściowo podnosi też ramię.

 

unnamed
Źródło: http://ofizjo.pl/

Teraz czas na dwa mięśnie obłe – większy i mniejszy. Mimo, że leżą blisko siebie i wydawałoby się, że powinny mieć tę samą funkcję, nie jest to prawda. Mięsień obły większy jest antagonistą mięśnia naramiennego, a także synergistą mięśnia najszerszego grzbietu. Tłumacząc na polski – jest on mięśniem przeciwstawnym do mięśnia naramiennego i mięśniem współdziałającym z mięśniem najszerszym grzbietu. Co więc robi? Opuszcza ramię (tu właśnie działa jako antagonista mięśnia naramiennego), a także przywodzi i cofa ramię oraz pozwala na jego rotację wewnętrzną (to są funkcje synergistyczne z mięśniem najszerszym grzbietu). A co z mięśniem obłym mniejszym? Umożliwia on nam rotację ramienia na zewnątrz, a także przywodzi ramię to klatki piersiowej.

 

Mięsień obły mniejszy
Mięsień obły mniejszy. Źródło: Biologia w liceum

 

Mięsień obły większy
Mięsień obły mniejszy. Źródło: Biologia w liceum

 

Kolejnym mięśniem z grupy tylnej jest mięsień podłopatkowy, który pozwala na rotację ramienia do wewnątrz, a także przywodzi ramię, co sprawia, że jest on antagonistą mięśnia podgrzebieniowego.

 

Subscapularis_muscle_animation3
Źródło: Wikipedia

 

Teraz jest dobry czas na wprowadzenie tutaj pewnego pojęcia, którego nazwa to stożek rotatorów. Co to jest i do czego służy? Stożek rotatorów to grupa mięśni i ścięgien okalających głowę kości ramiennej. Mięśnie te mają swoje przyczepy na łopatce. Do stożka rotatorów można zaliczyć mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy. Co robi stożek rotatorów? Przede wszystkim stabilizuje głowę kości ramiennej w stawie ramiennym, a także bierze udział w ruchu stawu ramiennego. 

Przejdźmy teraz do omówienia mięśni wolnej kończyny górnej. Na początek mięśnie ramienia, które można podzielić na dwie grupy – przednie, czyli zginacze i tylne – prostowniki.

Zginacze, czyli mięśnie przednie ramienia to mięsień dwugłowy ramienia, mięsień ramienny i kruczo-ramienny. Mięsień dwugłowy ramienia, popularnie nazywany bicepsem ma dwie głowy – długą i krótką. Długa głowa odwodzi ramię, a krótka je przywodzi. Jego funkcją jest oczywiście zginanie stawu ramiennego, ale przy ustalonym ramieniu zgina on także staw łokciowy.  Drugim mięśniem przednim ramienia jest mięsień ramienny, który gina staw łokciowy niezależnie od pozycji mięśnia dwugłowego ramienia. Ostatni mięsień z tej grupy to mięsień kruczoramienny, który zgina, przywodzi i rotuje ramię do wewnątrz w stawie raiennym.

 

unnamed (1)
Źródło: http://ofizjo.pl/

 

Teraz czas na prostowniki, czyli mięsień trójgłowy ramienia i mięsień łokciowy.  Mięsień trójgłowy ramienia, potocznie nazywany tricepsem, ma, jak już pewnie wiecie, 3 głowy – długą, która leży przyśrodkowo, boczną, która leży od strony zewnętrznej oraz głowę środkową. Fukcją tego mięśnia jest prostowanie stawu łokciowego i ramiennego, bo głowa długa prostuje także staw ramieniowy, a także przywodzi staw ramieniowy.

 

triceps-brachii
Źródło: Anatomia dla każdego

 

Mięsień łokciowy za to jest pewnym powodem sporów między anaomami. Dlaczego? Bo część z nich uważa, że jest to od początku, rozwojowo oddzielny mięsień, a część, że  rozwija się on pierwotnie jako element mięśnia trójgłowego ramienia, a następnie się rozdziela. Jest to krótki mięsień, przebiega ukośnie, a jego funkcją jest prostowanie stawu łokciowego przy współpracy z mięśniem trójgłowym ramienia. Poza tym napina on także torebkę stawową.

 

anconeus
Źródło: Anatomia dla każdego

 

Podsumowując jeszcze kwestię siły zginaczy i prostowników ramienia – zginacze są silniejsze niż prostowniki, siła zginaczy jest większa, bo w stosunku do prostowników jest to 1.6:1.0.

Tym oto sposobem dotarliśmy do mięśni przedramienia, które także można podzielić na mięśnie przednie, boczne i tylne. Mięśnie przednie obsługują ruchomość ręki (nie, ręka to nie cała kończyna górna tylko część, którą większość potocznie nazywa dłonią – nadgarstek, śródręcze i paliczki). Mięśnie boczne obsługują ruchomość nadgarstka, natomiast mięśnie tylne to te występujące po grzbietowej stronie ręki (tej, na której są paznokcie).

Mięśnie przednie przedramienia składają się głównie z mięśni zginaczy i leżą w dwóch warstwach – powierzchownej i głębokiej. Mięśnie leżące w warstwie głębokiej zajmują się zginaniem ręki i stawów palców od 2. do 5., a także przywodzeniem ręki i rozstawianiem palców. Mięśnie powierzchowne zajmują się pronacją przedramienia (czyli jego nawracaniem), zginaniem i nawracaniem stawu łokciowego, a także między innymi zginaniem i pronacją przedramienia. Oprócz tego mieśnie te pozwalają na napięcie powięzi dłoniowej ręki, zgięcie i odwodzenie ręki w stronę promieniową.

 

3d-medycznych-rysunek-przedstawiajacy-pronacja-lokcia_1048-8816
Pronacja, źródłó: freepik.com

 

 

Teraz czas na mięśnie przednie przedramienia, czyli mięsień nawrotny obły, mięsień zginacz nadgarstka promieniowy, oraz mięsień dłonowy długi. Mięsień nawrotny obły ma 2 głowy, a jego  zadanie to nawracanie przedramienia w stawach promieniowo-łokciowych, a także zginanie stawu łokciowego, ma 2 głowy. Mięsień zginacz nadgarstka promieniowy nieznacznie zgina przedramię w stawie łokciowym, a także zgina i odwodzi rękę w stronę promieniową. Odpowiada także za nawracanie przedramienia. Natomiast mięsień dłoniowy długi nieznacznie zgina przedramię w stawie łokciowym, nawraca przedramię, napina rozcięgno dłoniowe i zgina stawy ręki.

 

unnamed (1)
Źródło: www.leksykonmasazu.pl

 

Mięśnie głębokie przedramienia odpowiadają za prostowanie kciuka, prostowanie palca wskazującego oraz rotację i nawracanie ręki.

Mięśnie ręki natomiast można podzielić na mięśnie kłębu, kłębika i mięśnie środkowe ręki. Mięśnie kłębu odpowiadają za przywodzenie kciuka w stawie nadgarstkowo-śródręcznym, zaciskanie kciuka w stawie śródręczno-paliczkowym oraz za przeciwstawianie i przywodzenie kciuka. Są to następujące mięśnie: mięsień odwodziciel krótki kciuka, mięsień przeciwstawiacz palca małego i mięsień przywodziciel kciuka.

Mięśnie kłębika pełnią kilka funkcji, ale najważniejszą z nich jest ochrona tętnicy łokciowej, żył i nerwu łokciowego. Poza tym mięśnie te odwodzą i zginają mały palec w stawie śródręczno-paliczkowym, przy wyprostowanym palcu zgina rękę w stawie śródręczno-paliczkowym i prostuje w obu stawach międzypaliczkowych, a także odpowiada za nieznaczne wyprowadzanie V kości śródręcza z płaszczyzny pozostałych kości śródręcza. 

Mięśnie środkowe ręki to mięśnie międzykostne grzbietowe, międzykostne dłoniowe, glistowate oraz mięśnie przywodziciele i odwodziciele palców 1-4.

 

Mięśnie ręki
Źródło: www.medme.pl

 

Tak jak wspomniałam, jest to ostatni artykuł z serii dotyczącej powtórek z anatomii, ale nie oznacza to, że zupełnie przestanę poruszać ten temat – już jesienią będą czekały na Was anatomiczne niespodzianki! A w międzyczasie zapraszam Was do regularnego zaglądania na bloga, bo będą pojawiały się tu inne treści, które z pewnością zainteresują niejednego z Was! A jeśli chcecie poznać mnie od nieco bardziej prywatnej strony, serdecznie zapraszam Was na fanpage lub Instagrama Antropogeeka, bo w każdym z tych miejsc dzieje się co innego!

 

38f99b2cc8345eca377f0ef125bcad99
Źródło: Kwejk

 


OBRAZEK WYRÓŻNIAJĄCY POCHODZI ZE STRONY: PRACOWNIA FIZJOTEKA

 

Dodaj komentarz