PATOLOGICZNY PIĄTEK – NOWOTWORY KOŚCI

Patologie zwykle fascynują o wiele bardziej niż nauka o zdrowych strukturach anatomicznych, niezależnie od tego w jakim miejscu wspomniana patologia występuje i czy jest spowodowana chorobą, wadą rozwojową, czy jest wynikiem urazu. Dlatego powstała ta seria . Dziś przeczytacie o temacie, który wiele osób uznaje za ciekawy, mianowicie o nowotworach kości. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się czy jest tylko jeden rodzaj nowotworu kości, które struktury są najczęściej atakowane przez nowotwór albo jak rozpoznać kostniakomięsaka, koniecznie czytaj dalej!

Źródło: Faktopedia

Na początek może zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest nowotwór. Nowotwór to nic innego jak choroba, w której komórki organizmu dzielą się w niekontrolowany sposób, a nowo powstałe komórki nie różnicują się w odpowiednie ‚dorosłe’ komórki budujące poszczególne tkanki. Ta definicja dotyczy wszystkich nowotworów, w tym nowotworów kości, bo one są wynikiem niekontrolowanego podziału składników budujących kości – zarówno tkanki kostnej, jak i chrzęstnej oraz włóknistej i naczyń krwionośnych budujących kość.

U kogo najczęściej występują nowotwory kości? Wbrew pozorom, nie są to osoby starsze – są to osoby młode, których układ kostny nadal się rozwija. Mówimy tu oczywiście o przypadkach pierwotnego nowotworu kości, nie przerzutów, bo z tymi jest inaczej – mogą chorować nawet osoby w bardzo podeszłym wieku.

Źródło: www.teroes.com

Skoro nowotwór kości może dotyczyć zarówno tkanki kostnej, chrzęstnej, włóknistej a nawet naczyń krwionośnych możemy wyróżnić kilka rodzajów nowotworów kości. Jakie? Jako pierwszą i najbardziej podstawową możemy wyróżnić torbiel, a zaraz potem kilka rodzajów kostniaka i chrzęstniaka i wiele, wiele innych. Nie omówimy dziś wszystkich rodzajów nowotworów kości, bo po prostu się nie da – dziś chciałabym się skupić na torbielu i kostniaku, a pozostałe rodzaje nowotworów będą pojawiały się w kolejnych odsłonach tej serii.

Czym są więc torbiele? Niczym innym jak pojedynczą okrągłą jamą o średnicy kilku centymetrów, która jest wypełniona płynem. Występują najczęściej na kości ramiennej, udowej, piszczelowej oraz strzałkowej. Według danych z badania prowadzonego przez Jaffe w 1958 roku, o połowę częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Zdjęcie pochodzi z: Ortner, D. J. 2003. Identification of Pathological Conditions in Human Skeletal Remains, 2nd ed. San Diego: Academic Press.

Kostniak, czyli osteoma to łagodna zmiana nowotworowa, która występuje prawie wyłącznie na kościach czaszki i ma średnicę do 2 cm. Najczęstszymi lokalizacjami na czaszce jest kość czołowa i ciemieniowa.

Inny rodzaj kostniaka nosi łacińską nazwę osteoid osteoma, czyli kostniak kostnawy. Jego wielkość zwykle nie przekracza 1 cm, a najczęściej występuje w kościach długich, ale można go spotkać także w kościach czaszki, miednicy, łopatki, i kończyny górnej.

Źródło: radiopaedia

Teraz czas na ostatni rodzaj kostniaka, czyli kostniaka zarodkowego, którego łacińska nazwa to osteoblastoma, który jest rzadko występującym i łagodnym nowotworem kości, ale może osiagnąć dość imponującec jak na kostniaka rozmiary. Tego kostniaka najczęściej możemy zobserwować w kręgosłupie – na trzonach lub łukach kręgów, a także w kościach rąk i stóp. Czasami wstępuje w kościach długich.

Źródło: radiopaedia

Na dziś to już wszystko, mam nadzieję, że artykuł, mimo iż niezbyt długi, to jednak okazał się przydatny i ciekawy. Już teraz zapraszam Was na kolejne treści, które będą pojawiały się na blogu, a także do polubienia Antropogeeka na fanpage lub zaobserwowania profilu na Instagramie, Do zobaczenia!


ZDJĘCIE GŁÓWNE POCHODZI ZE STRONY: www.techpedia.pl


Dodaj komentarz